Bun venit pe Forumul Andrei

Daca vezi aceasta pagina inseamna ca nu ai cont sau nu esti logat.
Daca doresti doar sa vizualizezi forumul poti apasa pe "x-ul" din dreapta si acesta imagine nu va mai fi afisata.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
8
Va uram o zi buna in continuare si o navigare cat mai placuta pe acest forum !

AcasaSustineFAQInregistrareConectareCautareCalendar
Twitter

Nemtii au transferat 700 de DVD-uri intr-o singura secunda

Navigare :: Informatii pe domenii :: Soft :: IT :: Networking & Internet
AutorMesaj
 nick
Rang: Administrator

MesajSubiect: Nemtii au transferat 700 de DVD-uri intr-o singura secunda Mar Mai 24, 2011 7:54 am  
Cercetatorii din Germania au spart recordul mondial la viteza de transfer de date printr-un singur cablu de fibra optica. La 26 de Terabiti pe secunda se poate spune ca viteza pe internet poate fi redefinita.
La o astfel de viteza am putea transfera intreaga Biblioteca Nationala, daca ar deveni digitala, in doar 5 secunde.

Totul este posibil cu ajutorul laserilor, care permit un transfer record de date intr-un timp incredibil de scurt. Este creatia profesorului Wolfgang Freude si a colegilor sai de la Institutul de Tehnologie din Karlsruhe, scrie BBC.

Cel mai recent "record" in acest domeniu este de 109 Terabiti pe secunda - dar in acel caz transferul se facea cu ajutorul a 7 cabluri cu 7 procesoare, pe cand acum vorbim de 26 de Terabiti pe secunda si un singur cablu.

Folosind un singur laser ale carui pulsari contin cam 325 de culori separate de lumina, fiecare continand bitul sau de informatie. Freude si colegii sau au reusit sa trimita datele la o distanta de 50 de kilometri, printr-un cablu de fibra optica.
 George130
Rang: Prieten

Respetarea regulilor 100%

MesajSubiect: Re: Nemtii au transferat 700 de DVD-uri intr-o singura secunda Sam Mai 28, 2011 3:00 am  
Impresionant, chiar nu credeam că se poate așa ceva (700 de DVD-uri într-o singură secundă).

Oare când o să avem și noii așa ceva?

Peste 20 de ani Very Happy

*Scrie romaneste
*Sterg mesajele inutile sau scrise cu CAPS
*Nu fa spam
*Linkurile relevante în context sunt binevenite.

Transferul se face din contul dumnevoastra de Paypal

Copyright © 2008-2014 Forumul Andrei. Toate drepturile rezervate. Termeni si conditii
Aspect creat si codat de Alexandru Miron & Nick

.