Bun venit pe Forumul Andrei

Daca vezi aceasta pagina inseamna ca nu ai cont sau nu esti logat.
Daca doresti doar sa vizualizezi forumul poti apasa pe "x-ul" din dreapta si acesta imagine nu va mai fi afisata.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
8
Va uram o zi buna in continuare si o navigare cat mai placuta pe acest forum !

AcasaSustineFAQInregistrareConectareCautareCalendar
Twitter

Microsoft a cumpărat Skype

Navigare :: Informatii pe domenii :: Soft :: IT :: Networking & Internet
AutorMesaj
 nick
Rang: Administrator

MesajSubiect: Microsoft a cumpărat Skype Joi Mai 12, 2011 5:06 am  

Microsoft, cel mai mare producător de software din lume, a cumpărat furnizorul de servicii de telefonie prin internet Skype, aceasta fiind cea mai mare tranzacție din istoria de 36 de ani a companiei înființată de Bill Gates.

Microsoft a anunțat că a plătit 8,5 miliarde de dolari pentru furnizorul de servicii de telefonie prin internet Skype.

“Skype va fi integrat în dispozitivele Microsoft precum consola Xbox, sistemul Kinect, Xbox Live, Windows Phone, Lync și Outlook” , se arată într-un comunicat Microsoft. Americanii au declarat că vor continua să ofere suport și vor dezvolta Skype și pentru clienții care nu folosesc platformele Microsoft.

“Skype este un serviciu fenomenal îndrăgit de milioane de oameni din întreaga lume. Împreună vom crea viitorul comunicațiilor în timp real pentru ca oamenii să poată rămâne în contact cu familia și prietenii, clienții și colegii din întreaga lume,” a declarat Steve Ballmer, șeful Microsoft

Această achiziție este una scumpă pentru Microsoft. Pe lângă faptul că a plătit 8,5 miliarde de dolari, fiind cea mai mare tranzacție din istoria de 36 de ani a companiei, Skype mai are și datorii de 686 de milioane de dolari. Numai anul trecut Skype a înregistrat pierderi de 6,9 milioane de dolari.

Partea pozitivă este că furnizorul de servicii de telefonie prin internet are 663 de milioane de utilizatori. Dintre aceștia 170 de milioane accesează serviciul regulat, iar 8,8 milioane sunt clienți plătitori.

Cei care au câștigat cel mai mult din această tranzacție sunt investitorii Silver Lake, Index Ventures, Andreessen Horowitz și Canada Pension Plan care au cumpărat compania de la eBay, în luna septembrie a anului 2009, cu 2,75 miliarde de dolari.
 IonutB
Rang: Prieten

Respetarea regulilor 100%

MesajSubiect: Re: Microsoft a cumpărat Skype Sam Mai 21, 2011 9:41 pm  
Era de mult gândită treaba, și nu se va opri aici, va mai cumpăra. Din câte am înțeles, Google dorește să cumpere Yahoo...
 George130
Rang: Prieten

Respetarea regulilor 100%

MesajSubiect: Re: Microsoft a cumpărat Skype Sam Mai 28, 2011 3:01 am  
Nu prea cred ca va cumpara Google si nici Yahoo. Very Happy
 Continut sponsorizat
Rang:

MesajSubiect: Re: Microsoft a cumpărat Skype  

*Scrie romaneste
*Sterg mesajele inutile sau scrise cu CAPS
*Nu fa spam
*Linkurile relevante în context sunt binevenite.

Transferul se face din contul dumnevoastra de Paypal

Copyright © 2008-2014 Forumul Andrei. Toate drepturile rezervate. Termeni si conditii
Aspect creat si codat de Alexandru Miron & Nick

.