Bun venit pe Forumul Andrei

Daca vezi aceasta pagina inseamna ca nu ai cont sau nu esti logat.
Daca doresti doar sa vizualizezi forumul poti apasa pe "x-ul" din dreapta si acesta imagine nu va mai fi afisata.

Pentru o vizualizare cat mai buna a acestui forum recomandam
8
Va uram o zi buna in continuare si o navigare cat mai placuta pe acest forum !

AcasaSustineFAQInregistrareConectareCautareCalendar
Twitter

4 motive ca sa mancati oua

Navigare :: Informatii pe domenii :: Informatii utile :: Sanatate
AutorMesaj
 nick
Rang: Administrator

MesajSubiect: 4 motive ca sa mancati oua Dum Iul 11, 2010 10:23 am  
Plin de substante nutritive, proteine si importanti antioxidanti, oul e un aliment nutritiv, gustos, ieftin si fara prea multe grasimi. E printre putinele alimente considerate a fi proteina completa. Iata cateva motive pentru a manca zilnic cel putin un ou.

1. Contine proteine. Oul contine toti cei 9 aminoacizi importanti pe care organismul ii obtine doar din alimentatie si de care are nevoie pentru a produce proteine. Aportul de proteine pe care oul il aduce in organism e necesar pentru sanatatea muschilor, organelor, parului si pielii.
2. E esential pentru functionarea creierului. Colina nutritionala e un alt nutrient care se gaseste in oua. Aceasta este esentiala fatului in perioada intrauterina deoarece contribuie la formarea neuronilor si a centrilor memoriei, la dezvoltarea si functionarea creierului copiilor.
3. Important pentru sanatatea ochilor. Luteina din oua este mai rapid absorbita de organism si ajuta la prevenirea degenerescentei maculare, a cataractei, orbirii si imbunatateste vederea pe timp de noapte. Sursa de seleniu, oul actioneaza ca antioxidant si protejeaza celulele de actiunea radicalilor liberi.
4. Contine nutrienti benefici pentru sanatate. Vitamina D si calciul au grija ca oasele sa fie sanatoase si puternice, fierul are rolul de atransporta oxigenul la celule si asigura producerea de globule rosii, vitamina E este un antioxidant care protejeaza impotriva cancerului, iar iodina este un compus care regleaza hormonii tiroidieni.
 AlexanDDrU
Rang: Prieten

Respetarea regulilor 100%

MesajSubiect: Re: 4 motive ca sa mancati oua Dum Iul 18, 2010 1:40 am  
Poi e bine sa mananci dar nu in exces tongue
 George130
Rang: Prieten

Respetarea regulilor 100%

MesajSubiect: Re: 4 motive ca sa mancati oua Sam Oct 30, 2010 3:02 pm  
Da ouale sunt foarte bune si eu am baut oua de prepelita in fiecare zi camd faceam sala timp de citeva luni si am fost foarte multumit de efecte.
 Continut sponsorizat
Rang:

MesajSubiect: Re: 4 motive ca sa mancati oua  

*Scrie romaneste
*Sterg mesajele inutile sau scrise cu CAPS
*Nu fa spam
*Linkurile relevante în context sunt binevenite.

Transferul se face din contul dumnevoastra de Paypal

Copyright © 2008-2014 Forumul Andrei. Toate drepturile rezervate. Termeni si conditii
Aspect creat si codat de Alexandru Miron & Nick

.